Ринок криптовалютних активів

В Україні розроблено механізм легального використання криптовалюта малим бізнесом

Українська компанія Attic Lab і Адвокатське об’єднання «Юскутум» розробили юридичну та податкову схеми, які дозволять ввести криптовалюта в оборот товарів і приймати її без порушення чинних законодавчих норм. Про це журналу ForkLog розповів CEO Attic Lab Сергій Васильчук.

«Ідея розробки таких схем належить мені, і виникла вона спонтанно. Недалеко від мого будинку в курортній зоні Києва Пуща-Водиця знаходиться затишне сімейне кафе, і одного разу ми з дочкою зайшли туди перекусити після велопрогулянки. Уже коли нам принесли рахунок, я зрозумів, що вийшов на вулицю без гаманця, і при собі у мене був тільки мобільний телефон. Оскільки я є кріптоентузіастом, я запропонував оплатити рахунок криптовалюта. Офіціанти спочатку сприйняли це як жарт і знущання, але після того як до нас вийшов власник закладу Владислав, і я пояснив ситуацію йому, він погодився спробувати цей спосіб оплати », – розповів Васильчук.
За його словами, він завів власнику кафе кріптовалютний гаманець, на який перевели біткоіни в еквіваленті вартості замовлення – 172 гривні (близько 0,0016 BTC).

«Ця історія потрапила в деякі ЗМІ, і після широкого розголосу я зрозумів, що нам необхідно розробити юридичну модель прийому криптовалюта, щоб підприємці могли не хвилюватися щодо можливих проблем», – поділився Сергій Васильчук.
Схема прийому криптовалюта, що передбачає в тому числі і прозорість податкових відрахувань, була розроблена у співпраці з адвокатським об’єднанням «Юскутум». За словами юристів, розроблена схема підходить переважно для фізичних осіб-підприємців (ФОП) на єдиному податку.

«Припустимо, наш ФОП є ентузіастом криптовалюта і розробив Програму розвитку обороту криптовалюта в Україні. В рамках цієї програми Клієнт може отримувати безкоштовно страви від кафе за умови безоплатної передачі криптовалюта на гаманець ФОП. Щоб не було додаткових питань з боку перевіряючих, Програму можна виписати у вигляді публічного договору. На столиках кафе і в куточку покупця потрібно розмістити інформацію про те, що, передаючи безкоштовно криптовалюта, клієнти беруть участь у Програмі і їхні дії спрямовані на розвиток системи блокчейн і її популяризацію », – коментують в АТ« Юскутум ».
У свою чергу, підприємець укладає зі своїм кафе договір промислового кейтерингу та зобов’язується оплачувати в гривні за безготівковим розрахунком страви необмеженого кола осіб, які безкоштовно передають йому криптовалюта.

«Клієнт може переводити на гаманець ФОП криптовалюта безкоштовно в рамках Програми. Головне, щоб одержувач цього активу відбив його в обліку і оплатив податки. При цьому чек PPO клієнту виписуватися не повинен, тому що оплата цього блюда вже сталася по безналу від ФОП. Згідно зі статтею 292.3 Податкового кодексу України (ПКУ) для ФОП – це безоплатно отримані товари. Особливість операції полягає в тому, що договір повинен бути укладений у письмовій формі. Це може бути будь-який договір, за яким не передбачена компенсація вартості таких товарів, або ж договір відповідального зберігання криптовалюта фізособою-підприємцем з правом її використання. Договори також можуть полягати в електронній формі: наприклад, клієнт завантажує QR-код з сайту, на якому розміщені умови такого договору і підписує його кодом – електронним ідентифікатором », – пояснила партнер податкової практики АТ” Юскутум “Наталія Радченко.
Незважаючи на те що в цивільному обороті статус криптовалюта не визначений, для цілей бухгалтерського і податкового обліку юристи «Юскутум» пропонують вважати її нематеріальним активом, оскільки список нематеріальних активів в Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку не є вичерпним.

Витяги з П (С) БО 8:
п. 4.5. «Нематеріальний актив – немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований. Інші нематеріальні активи (право на провадження діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо).
п. 6. Придбаний або отриманий нематеріальний актив відображається в балансі, якщо існує ймовірність отримання майбутніх економічних вигод, пов’язаних з його використанням, і його вартість може бути достовірно визначена.

«Біткоіни як нематеріальний актив має цифрову, а не матеріальну форму. Він може бути ідентифікований. При цьому існує ймовірність отримання майбутніх економічних вигод, пов’язаних з його впровадженням, і його вартість може бути достовірно визначена », – кажуть юристи.
Згідно п. 14.1.244 ст. 14 ПКУ, товар – це «матеріальні і нематеріальні активи, а також цінні папери та деривативи, що використовуються в будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення».

Поряд з цим стаття 292.3 ПКУ передбачає ФОП має право отримувати товари безкоштовно. Однак він зобов’язаний включити вартість таких товарів в дохід в тому кварталі, в якому він їх отримав, і заплатити податок.